برگزیده شدن یزد به عنوان پایتخت کتاب ایران

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان یزد از برگزیده شدن شهر جهانی یزد به عنوان پایتخت کتاب ایران اطلاع داد.

برگزیده شدن یزد به عنوان پایتخت کتاب ایران

مجید جوایان زاده در گفت وگو با خبرنگار خبرنگاران در این باره اظهار کرد: برند پایتختی کتاب ایران، نشانی است که وزارت ارشاد اسلامی در چند سال اخیر تاکنون، هر ساله به شهری که بیشترین و موثرترین فعالیت ها را در زمینه نشر و ترویج کتاب داشته باشد، اهدا می نماید.

وی رسیدن به این صندلی را متاثر از مجموعه فعالیت های این اداره کل و همراهی نهادهای مربوطه شهری و فرهنگی به خصوص شهرداری، شورای اسلامی و نهاد کتابخانه های یزد عنوان نمود و گفت: کسب این صندلی نیازمند مجموعه برنامه های مدیریت شهری در زمینه کتاب و کتابخوانی بوده است و به همین دلیل نیز یزد را نسبت به انجام فعالیت های مربوط به کتاب و کتابخوانی متعهد می سازد.

این مسئول با بیان این که استان و شهر یزد در چند سال گذشته تاکنون خیزش خوبی در زمینه توسعه کتاب و ترویج کتابخوانی داشته است، توضیح داد: این افتخار برای شهر جهانی یزد، برگ زرینی در قطعه افتخارات این استان است و در این رابطه نیز مجموعه ای از توافقات و تفاهم نامه ها نیز در این زمینه با دستگاه های خصوصی، غیرخصوصی و نهادهای مردمی منعقد می گردد.

وی اضافه نمود: مبنای فعالیت های اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در سال 98 که ملزم به اجرای آن هاست، عمل کردن به مفاد این تعهدات و توافقات خواهد بود.

جوادیان زاده به اقدامات و برنامه های این اداره کل برای حمایت از نویسندگان استان اشاره و ضمن بیان این که ماندگاری نویسندگان بومی در استان مستلزم حمایت از آن هاست، عنوان نمود: نویسندگان و ناشران یزدی با حمایتی که از سوی اداره کل ارشاد می شوند، می توانند احساس نمایند که در شهر خود نیز برای نوشته هایشان مخاطب و خواننده دارند.

وی خرید تضمینی 50 تا 100 جلد از کتب نویسندگان یزدی را یکی از فعالیت های این اداره کل در راستای حمایت از نویسندگان و ناشران یزدی خواند و گفت: سال گذشته اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان با اعتباری بیش از 130 میلیون تومان از نویسندگان و ناشران بومی حمایت کرد که این کتب در بین کتابخانه ها، مساجد و مدارس توزیع می گردد.

این مسئول با بیان این که طرح های پاییزه، تابستانه و زمستانه خرید کتاب نیز راه دیگری برای حمایت از این نویسندگان است، گفت: استان یزد جزو 10 استانی است که صدور مجوز کتاب نویسندگان در داخل استان انجام می گردد و در قالب برنامه های سال کتاب از کتب فاخر استان نیز تجلیل می نماید.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "برگزیده شدن یزد به عنوان پایتخت کتاب ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برگزیده شدن یزد به عنوان پایتخت کتاب ایران"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید