تاثیر ایجاد محدودیت برای افزایش دمای جهانی بر وضعیت ایران

رئیس مرکز ملی خشکسالی با اشاره به گزارش ویژه پیامدهای افزایش 1.5 درجه ای دمای کره زمین، گفت: به طور قطع ایجاد محدودیت برای افزایش دما از 2 درجه به 1.5 درجه سانتیگراد - که مستلزم کاهش بیشتر مصرف سوخت های فسیلی است - در وهله اول ممکن است مشکلاتی برای ایران ایجاد کند اما به طور قطع به توسعه پایدارمنجر خواهد شد.

تاثیر ایجاد محدودیت برای افزایش دمای جهانی بر وضعیت ایران

به گزارش خبرنگاران، در شرایط حاضر متوسط افزایش دمای دنیای نسبت به قبل از عصر صنعتی، 78 .0 است. گرچه در سال های گذشته جوامع بین المللی توافق کردند که اجازه ندهند دمای کره مسکون تا سال 2100 بیش تر از دو درجه افزایش یابد اما طی تحقیقات جدید معین شده که افزایش دمای زمین تا دو درجه آسیب های جبران ناپذیری خواهد داشت. در همین راستا هیات بین الدولی تغییر اقلیم ((IPCC: Intergovernmental Panel on Climate Change چند سال پیش تصمیم گرفت که اثرات ناشی از افزایش دو درجه ای دمای زمین را با افزایش 1.5 درجه ای دمای کره زمین تا سال 2100 مقایسه و یک گزارش ویژه در این باره تهیه کند.

این مطالعه که با همکاری حداقل 1000 متخصص از سراسر دنیا اجرا شده است در اکتبر امسال در کره جنوبی رونمایی شد. نکته حائز اهمیت آن است که این گزارش، موسوم به گزارش ویژه افرایش دمای کره زمین حداکثر تا 1.5 درجه سلسیوس مبنای تعهدات بین المللی در زمینه کاهش انتشار گازهای گلخانه ای قرار خواهد گرفت.

در این باره، صادق ضیائیان رئیس مرکز خشکسالی در سازمان هواشناسی در گفت وگو با خبرنگاران اظهار کرد: کنفرانس متعاهدین کنوانسیون تغییر اقلیم سازمان ملل متحد از هیات بین الدولی تغییر اقلیم درخواست کرد تا گزارش ویژه ای درخصوص پیامدهای گرمایش 1.5 درجه سلسیوس (SR1.5) را در سال 2018 تهیه کند. این درخواست در چهل و سومین نشست عمومی IPCC در نایروبی (2016) مورد پذیرش و تصویب نهاده شد.

وی با اشاره به نحوه تهیه گزارش ویژه 1.5 درجه حداکثر افزایش دمای کره زمین گفت: پیش نویس گزارش SR1.5 در دو مرحله توسط کارشناسان و دولت ها مورد آنالیز و اصلاح قرارگرفته است. این گزارش با همکاری مشترک هر سه گروه کاری IPCC (هیات بین الدولی تغییر اقلیم) تهیه شده است. گروه اول با هدف شناخت علمی تغییر اقلیم، گروه کاری دوم با هدف آنالیز اثرات پیامدهای مثبت و منفی تغییر اقلیم، نحوه سازگاری با تغییر اقلیم و میزان آسیب پذیری انسان و سیستم های طبیعی از تغییر اقلیم و گروه کاری سوم با هدف آنالیز روش های مقابله و کاهش اثرات تغییر اقلیم، روش های کاهش انتشار گازهای گلخانه ای و موضوعات اقتصادی ناشی از آن ها در تهیه این گزارش همکاری داشتند.

رئیس مرکز ملی خشکسالی سازمان هواشناسی در مورد موضوع اصلی گزارش ویژه تهیه شده در هیات بین الدولی تغییر اقلیم - که موضوع چهل و هشتمین نشست این هیات نیز بوده است- توضیح داد: گزارش ویژه IPCCدر مورد اثرات گرم شدن کره زمین به اندازه 1.5 درجه سلسیوس بیشتر نسبت به پیش از عصر صنعتی است که به مسائل مختلف مربوط به انتشار گازهای گلخانه ای در سطح دنیای با محوریت پاسخ دنیای به تهدید تغییر اقلیم، توسعه پایدار و کوشش برای ریشه کن کردن فقر پرداخته است.

ضیائیان در پاسخ به این پرسش که نکته حائز اهمیت نشست چهل و هشتم هیات بین الدولی تغییر اقلیم و گزارش ویژه 1.5 درجه چیست گفت: در این گزارش اثرات ناشی از گرم شدن کره زمین به اندازه 1.5 درجه سلسیوس از سطح پیش از دوره صنعتی (1850 تا 1900 میلادی) با افزایش دو درجه ای دمای کره زمین نسبت به دوره ماقبل عصر صنعتی، مقایسه شده است و از آنجایی که در این گزارش به روش های انتشار گازهای گلخانه ای همچنین تبعات ناشی از آن پرداخته شده برای سیاستگذاری های کلان در زمینه تغییر اقلیم مرجع قابل ملاحظه ای به شمار می آید.

رئیس مرکز ملی خشکسالی سازمان هواشناسی در پاسخ به پرسشی مبنی بر نقش کارشناسان و سازمان های ایرانی در تهیه گزارش 1.5 درجه افزایش دما اظهار کرد: برای تدوین این گزارش، فردی از ایران انتخاب نشده بود البته در جریان تهیه این گزارش مانند همه گزارشات IPCC تمامی متخصصان و سیاستگذاران از کشورهای عضو از جمله ایران روی کلیه پیش نویس ها اظهار نظر کردند و بیش از42 هزار نظر از سراسر دنیا برای تهیه این گزارش جمع آوری و بخش های مستند و علمی آن اعمال شده است.

وی در ادامه در پاسخ به این پرسش که آیا ممکن است تهیه گزارش هایی مثل گزارش ویژه 1.5 درجه که دنیا را ملزم به کنترل افزایش دما می نماید باعث فشار بیشتر به کشورهای در حال توسعه مثل ایران گردد؟ گفت: به طور قطع ایجاد محدودیت برای افزایش دما از 2 درجه به 1.5 درجه سانتیگراد مستلزم کاهش بیشتر مصرف سوخت های فسیلی است که این امر برای کشورهایی مثل ایران که دارای اقتصادی بر پایه صادرات نفت هستند در وهله اول ممکن است مشکلاتی ایجاد کند اما به طور قطع منجر به توسعه پایدار خواهد شد. همچنین می تواند قدرت چانه زنی کشور ما را برای دریافت یاری های بین المللی برای کاهش و سازگاری با تغییر اقلیم افزایش دهد.

ضیائیان تاکید نمود: معمولا معاهدات کشورها را مکلف به اجرای مواد خاصی می نماید نه گزارش ها. گزارش ها عموماً پایه علمی برای معاهدات هستند. در گزارش ویژه 1.5 درجه نیز سعی در آنالیز علمی این موضوع شده است البته این امکان وجود دارد که در معاهدات آینده مثل COP 24 به چنین گزارشاتی استناد گردد.

رئیس مرکز ملی خشکسالی در بخش پایانی گفت وگو در مورد شکل گیری نهاد بین المللی IPCC اظهار کرد: هیأت بین الدولی تغییراقلیم یک نهاد بین المللی است که پس از مطرح شدن اهمیت مسئله اثرات گرمایش دنیای در جریان اولین کنفرانس بین المللی تغییر اقلیم با هدف ارزیابی تحقیقات علمی، فنی، اقتصادی و اجتماعی مرتبط با تغییر اقلیم و اثرات آن بر کره زمین در سال 1988 توسط سازمان دنیای هواشناسی(WMO) و برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد (UNEP) تاسیس شد. این نهاد بین المللی وظیفه دارد دلایل علمی وقوع پدیده تغییر اقلیم و راهکارهای مقابله با آن را برای ارائه در کنوانسیون تغییرات آب و هوا در سازمان ملل متحد (UNFCCC: United Nations Framework Convention on Climate Change) فراهم کند. کنوانسیون تغییرات آب و هوا (UNFCCC) نیز یک پیمان بین المللی است که با هدف تثبیت غلظت گازهای گلخانه ای در جو تشکیل شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "تاثیر ایجاد محدودیت برای افزایش دمای جهانی بر وضعیت ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر ایجاد محدودیت برای افزایش دمای جهانی بر وضعیت ایران"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید