دستگاه پوشیدنی که از حرکت بازو انرژی فراوری می نماید

یک تیم از محققان موسسه تحقیقات مواد دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا و دانشگاه یوتا آمریکا، یک دستگاه استخراج انرژی پوشیدنی که می تواند انرژی را از نوسان بازو طی راه رفتن یا دویدن استخراج کند، توسعه دادند.

دستگاه پوشیدنی که از حرکت بازو انرژی فراوری می نماید

به گزارش خبرنگاران و به نقل از فیز، دستگاه مذکور به اندازه یک ساعت مچی است و قادر به فراوری قدرت کافی برای اجرای یک سیستم نظارت بهداشت شخصی است.

سوزان ترولیرمک کینستری(Susan Trolier-McKinstry) استاد علوم مواد و مهندسی برق دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا گفت: دستگاه هایی که ما با استفاده از مواد بهینه سازی گردیده توسعه داده ایم، پنج و حتی 50 برابر بهتر از هر دستگاه دیگری است.

برخی از بلورها می توانند جریان الکتریکی را هنگام فشرده سازی فراوری نمایند و هنگامیکه یک بار الکتریکی بر آنها اعمال می گردد، می توانند تغییر شکل دهند. این اثر فشار برقی(piezoelectric effect) در دستگاه های فراصوت و سونار(سونار یا ناوبری و فاصله یابی صوتی دستگاه ردیاب زیردریایی است) نیز همانند استخراج انرژی عمل می نماید.

یکی از ویژگی های غیرمعمولی که برخی سرامیک ها از خود بروز می دهند، پدیده پیزوالکتریک یا اثر فشاربرقی است. با اعمال نیروی خارجی، دوقطبی های این سرامیک ها تحریک می شوند و میدان الکتریکی ایجاد می گردد. وارونه کردن اثر نیرو(مثلاً از کششی به فشاری) جهت میدان را معکوس می نماید.

از مواد پیزوالکتریک در مبدل ها و وسایلی که انرژی الکتریکی را به انرژی مکانیکی تبدیل می نمایند یا برعکس استفاده می گردد.

در این مطالعه، ترولیرمک کینستری و یکی از دانشجویان او به نام هنگ گوی یئو(Hong Goo Yeo)، از یک ماده پیزوالکتریک شناخته گردیده به نام PZT استفاده کردند و دو طرف آن را نیز با یک فویل فلزی انعطاف پذیر به ضخامت چهار یا پنج برابر بیشتر از دستگاه های قبلی پوشاندند.

حجم زیادی از مواد فعال سبب فراوری انرژی بیشتر می شوند. با راهنمایی و توسعه ساختار بلوری به منظور بهینه سازی قطبش، استخراج انرژی افزایش می یابد.

فشار وارده بر فویل فلزی انعطاف پذیر بدان معنی است که ماده پیزوالکتریک PZT می تواند بدون شکسته شدن، سویه های بالا را حفظ کند.

این دستگاه از یک چرخانه یا روتور برنجی آزادنماینده چرخشی که درون آن یک آهن ربا تعبیه گردیده، برای استخراج انرژی استفاده می نماید.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "دستگاه پوشیدنی که از حرکت بازو انرژی فراوری می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستگاه پوشیدنی که از حرکت بازو انرژی فراوری می نماید"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید