ساخت روبات با دی ان ای مصنوعی

محققان دانشگاه کرنل پیروز شدند پیشرفت قابل توجهی در فناوری روباتیک به دست آورند و با دی.ان.ای مصنوعی روباتی طراحی نمایند که خودش را می سازد و خودمحور است.

ساخت روبات با دی ان ای مصنوعی

این روبات های جدید که با استفاده از DNAهای مصنوعی ساخته شده اند، نسبت به روبات های مشابه خود عملکردی متفاوت دارند و تقریباً می توانند مانند DNA عمل نمایند.

در این راستا این روبات ها متابولیسم مختص به خود را دارند، از انرژی استفاده می نمایند، تکامل می یابند، رشد می نمایند و در نهایت از بین می روند.

اما سوالی که اینجا مطرح می گردد این است که چگونه می گردد عملکرد مواد زیستی یک روبات مانند DNA انسان باشد؟

محققان دانشگاه کرنل در این پژوهش از یک سیستم مبتنی بر DNA استفاده کردند و روباتی ساختند که با استفاده از 55 واحد نوکلئوتیدی (بلوک های ساختمان DNA انسان) خود را سازماندهی می نماید. محققان این بلوک ها را چندین بار تکرار کردند تا یک زنجیره به دست آید. همچنین تیم تحقیقاتی پروژه به DNA مصنوعی ربات یک متابولیسم مصنوعی تعریف کرد تا به مواد زیستی روبات اجازه داده گردد که نه تنها برای سوخت خود از انرژی استفاده کند، بلکه توانایی بازسازی هم پیدا کند. علاوه بر این ها این روبات قادر است به جلو بخزد.

دان لو(Dan Luo) از محققان این پروژه اظهار کرد، ما نمی گوییم که این روبات کاملاً زنده است ولی متابولیسم مواد به کار برده شده در ربات باعث شده که نسبت به روبات های پیشین بسیار واقعی تر باشد. محققان پروژه معتقدند که یافته های آن ها باعث پیشرفت در علم روباتیک می گردد و ممکن است این مواد به تشخیص پاتوژن ها و فراوری نانو مواد هیبریدی یاری کند.

نتایج این پژوهش در مجله Science Robotics انتشار یافت.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین

به "ساخت روبات با دی ان ای مصنوعی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساخت روبات با دی ان ای مصنوعی"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید