سفره های آب زیرزمینی هنوز تشنه اند

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوان داری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری ضمن اشاره به آخرین وضعیت آبخوان های کشور پس از بارندگی های اخیر گفت: عمده آبخوان های دشت های مهم و اصلی کشور بیلان منفی و تراز آبی بسیار پایینی دارند که به هیچ وجه با یک دوره بارش خوب متعادل نمی شوند.

سفره های آب زیرزمینی هنوز تشنه اند

ابوالقاسم حسین پور در گفت وگو با خبرنگاران، با بیان اینکه بارش های اخیر سال خوبی را برای آبخوان های کشور رقم زد، اظهار کرد: بر اساس آخرین ارزیابی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری بیش از دو میلیارد متر مکعب افزایش تغذیه در آبخوان ها به علت اثربخشی فعالیت های آبخیزداری و آبخوان داری رخ داده است.

وی ادامه داد: این به معنای آن نیست که بیلان آبخوان های کشور مثبت شده است. عمده آبخوان های دشت های مهم و اصلی کشور بیلان منفی و تراز آبی بسیار پایینی دارند که به هیچ وجه با یک دوره بارش خوب متعادل نمی گردد هر چند که شاید برخی از آبخوان های کوچک که فشار زیادی روی آن ها نبود و کسری مخزن زیادی نداشتند به واسطه تغذیه طبیعی ناشی از بارش ها و طرح های آبخوان داری متعادل شده باشند.

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوان داری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری با اشاره به اینکه شاید در حال حاضر آب های منابع سطحی کشور در شرایط خوبی قرار داشته باشند اما این به معنی برطرف خشکسالی نیست، توضیح داد: باید این مورد را در نظر بگیریم به دلیل نوسانات اقلیمی ممکن است که در سال های بعد با کم بارشی و کمبود منابع آب های سطحی روبرو شویم.

حسین پور با تاکید بر اینکه منابع آب زیرزمینی و آبخوان های کشور احتیاج به حمایت های مستمری در بلندمدت دارند، گفت: بسیاری از آبخوان های کشور در انتظار تغذیه بیشتر و حذف فشار اضافه برداشت ها هستند برای مثال اگر 20 درصد آبخوان ها را بیشتر تغذیه کنیم نباید 80 درصد اضافه برداشت چه از روش های مجاز و چه از روش های غیرمجاز داشته باشیم.

وی در خاتمه با بیان اینکه اگر آب را در دل زمین ذخیره کنیم علاوه بر حفظ رطوبت خاک جلوی وزش گرد و غبار را نیز می گیریم، اظهار کرد: هدف آبخوان داری حفظ آب در طبیعت و پایداری چرخه اکوسیستم های طبیعی است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "سفره های آب زیرزمینی هنوز تشنه اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفره های آب زیرزمینی هنوز تشنه اند"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید