عروسک هایی که زندگی ها را روایت می نمایند

مددجوی تحت حمایت کمیته امداد استان یزد توانست با کوشش بالای خود علاوه بر اشتغالزایی در رشته عروسک سازی 140 هنرآموز را نیز آموزش دهد.

عروسک هایی که زندگی ها را روایت می نمایند

به گزارش خبرنگاران، این مددجوی تحت حمایت کمیته امداد شهرستان یزد که با تحمل سختی های فراوان در طول زندگی پایان به خودکفایی رسیده است، می گوید: من راوی زندگی افراد آسیب دیده اعم از فرزندان طلاق و اعتیاد به وسیله عروسک هایم هستم، شاید در گوشه ای از جهان کسی داستان عروسک های مرا بخواند، آن ها را ببیند و تصمیم بگیرد پدر و مادر بهتری باشد و من به این امید هر روز عروسک می سازم.

وی درباره سرنوشت خود اظهار می نماید: فرزند دوم خانواده بودم، از وقتی که به جهان آمدم همیشه جنگ و دعوا در محیط خانه حاکم بود و کودکی من در اختلاف و درگیری بین پدر و مادرم خلاصه می شد، آن ها پس از 11 سال زندگی مشترک از هم جدا شدند.

وی ادامه می دهد: سال 75 که در کلاس پنجم دبستان تحصیل می کردم، تمام کودکی من با توجه به شرایط خاصی که در زندگی وجود داشت در همان سال تمام شد و از این سال بود که من دیگر پدرم را ندیدم و پس از جدایی، روزهای سخت تر از گذشته در کنار مادرم و در منزل پدربزرگم شروع شد.

به گفته این مددجوی یزدی، چند سال بعد مادرم با مرد دیگری ازدواج کرد و همراه شوهرش به تهران نقل مکان کرد و پدرم نیز با زن دیگری ازدواج کرد و آن ها هم به کرمان رفتند، سخت ترین روزهای عمر من و خواهر و برادرم آن زمانی بود که نه پدری بالای سرمان بود و نه مادری، من در این سه سال ساخته شدم و موفقیت امروز من مرهون صبر و کوشش در آن سه سال تنهایی بود. 17 سال داشتم که مسئولیت خواهر و برادرم را به دوش کشیدم و از همان سال تحت حمایت کمیته امداد قرار گرفتیم.

وی می گوید: تنها لذتی که از داشتن پدر و مادرم داشتم همان عکس دو نفرشان بود. گرمای بودنشان را در رویای خود رشد می دادم اما کم بود و من را راضی نگه نمی داشت، داشتن خانواده احساس فوق العاده ای بود که از آن محروم بودم.

وی ادامه می دهد: خانواده گرم و صمیمی، آرزوی من بود و تنها نام پدر و مادر کافی نبود، در کنار هم بودن اصلی ترین احتیاج ما بود با این حال دلیلی برای عدم موفقیت من نبود لذا سختی ها را به جان خریدم و در نهایت به رؤیاهای خود رسیدم، صندوق لباس های قدیمی را باز کردم. گوشه ای از اتاق نشستم و با قیچی به هر کدام شکلی دادم.

وی بیان می نماید: این کار علاوه بر این که مرا از سردرگمی و بی حوصلگی نجات داده بود، دیدن دست سازهایم مرا به وجد می آورد، روزها گذشت و من هرروز سرم را با تکه پارچه ها و ساخت عروسک گرم می کردم و اندک درآمدی که داشت به من دلگرمی می داد.

این مددجوی تحت پوشش کمیته امداد یزد اضافه می نماید: سال 82 بعد از دریافت مدرک رشته عروسک سازی با وجود تمام خلأها و کمبودها تصمیم به پیشرفت گرفتم، پیشرفتی که به خاطر نبود محیط عاطفی خانواده مشکل به نظر می رسید ولی با حمایت و هدایت مددکاران کمیته امداد این کار شدنی شد و با دریافت 500 هزار تومان وام اشتغال در سال 82 یک مغازه کوچک با مبلغ کم روبروی منزلم اجاره کردم و لوازم مورجهانز برای عروسک سازی را تهیه کردم.

وی می گوید: کار خود را با آموزش عروسک سازی به 15 نفر از هنرآموزان علاقه مند به این رشته هنری شروع کردم و تابستان نیز در کانون های فرهنگی کمیته امداد به دانش آموزان آموزش می دادم، هرروز تجربه بیشتری کسب می کردم در کنار عروسک سازی هنرهای دیگری ازجمله قلاب دوزی، سنجاق دوزی و سرمه دوزی هم انجام می دادم.

به گفته وی، سال 84 با فرزند یکی از مددجویان تحت حمایت کمیته امداد ازدواج کردم و با هم مشغول عروسک سازی و فروش عروسک در مکان های مختلف از جمله پنجشنبه بازار، پارک ها و سطح شهر شدیم و کم کم با پس اندازی که کردیم، توانستیم یک کارگاه در طبقه بالای منزل برای آموزش شاگردان بسازیم به طوری که از ابتدای کار آموزش تاکنون به حدود 140 نفر عروسک سازی را آموزش داده ام.

این مددجوی یزدی با بیان این که هر روز موفقیت من در این کار بیشتر شده است،اظهار می نماید: با وجود سفارش های زیادی که دارم با کوشش شبانه روزی مصمم هستم به تعداد شاگردانم اضافه کنم تا بتوانم پاسخگوی مشتریان باشم، هم اکنون به طور میانگین ماهیانه 2.5 میلیون تومان درآمد دارم و از این که توانسته ام در کارم به موفقیت دست پیدا کنم و به خودکفایی برسم، احساس غرور می کنم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "عروسک هایی که زندگی ها را روایت می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عروسک هایی که زندگی ها را روایت می نمایند"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید