فعلا قضاوت درباره ورود به ترسالی زود است

سرپرست پژوهشکده محیط زیست جهاد دانشگاهی با بیان این که نمی توان با یک بارش یک هفته ای گفت وارد ترسالی شده ایم گفت: اگر پنج سال متوالی از میانگین بارش های سالیانه خود به طور تقریبی 30 درصد به بالا افزایش بارش داشته باشیم، می توانیم بگوییم که دوره خشکسالی ما تبدیل به ترسالی شده است.

فعلا قضاوت درباره ورود به ترسالی زود است

فریبرز جمال زاد فلاح در گفت وگو با خبرنگاران، اظهار کرد: ترسالی مفاهیم خود را دارد. میانگین های سالیانه، میانگین های تفاوت پنج ساله را می خواهد. خیلی زود است که بگوییم دچار تغییر اقلیم شده ایم. فعلاً نمی توان قضاوت کرد که ما وارد ترسالی شده ایم یا نه. اگر این روند به صورت میانگین های سالیانه ادامه پیدا کند ترسالی ممکن است.

وی ادامه داد: همین حالا از بالانس آبی کشور نزدیک به 17 میلیارد مترمکعب اضافه تر مصرف می کنیم. الان خیلی زود است که با یک بارش 240 میلی متری در طی 48 ساعت بگوییم که کشور وارد ترسالی شده است. فعلاً قضاوت خیلی زود است.

جمالزاد فلاح با اشاره به این که این نخستین بار نیست که چنین بارش هایی در فروردین ماه داریم، گفت: پیش تر هم چنین بارش هایی داشتیم حتی به صورت جامد. همواره هم بارش های ما دو حوزه غرب - جنوب غرب و شمال را تحت تأثیر قرار می داده یعنی روال روالی عادی بوده ولی اگر این بارش 240 میلی متری که طی 48 ساعت اتفاق افتاده در طول این سه یا 4 ماه تکرار شود ما می توانیم بگوییم کشور ما دارد به سمت ترسالی می رود اما باز هم باید صبر کرد و با یکی دو ماه نمی توان قضاوت کرد. این بارش 240 میلی متری در 48 ساعت اوج بارش ها بوده است.

سرپرست پژوهشکده محیط زیست جهاد دانشگاهی در پاسخ به این سوال که در فضای مجازی مطالبی منتشر شده که گویای پیش بینی این وضعیت از سوی پژوهشگران بوده، آیا در پژوهشکده محیط زیست نیز به چنین مواردی برخورد شده بود، اظهار کرد: نمی توانم در مورد بارش ها پیش بینی خاصی داشته باشم چرا که این در تخصص حوزه های هوا شناسی و آنالیز الگوهاست. در این که تغییرات اقلیمی الگوهای بارش کشورهای مختلف را تغییر می دهد شکی نیست. اما آنالیز این که ما به کدام سمت وسو می رویم در تخصص من نیست. ما یک کشور خشکسالی بودیم که تغییرات اقلیمی در یک دهه گذشته به نفع ما کار نکرده؛ یعنی ما خشکسال تر شدیم، میانگین بارش های ما کاهش یافت، بالانس آب در گردش ما بالاتر رفت و دستبردی که اصطلاحاً به آن ذخیره آب مجازی باید می زدیم بیشتر شد. تغییرات اقلیم تا امروز به نفع ما نبوده بعد از این را من نمی توانم پیش بینی کنم. اگر بارش ها به همین صورت ادامه یابد و قابل کنترل هم باشد به نفع ما است ولی فعلاً که قابل کنترل نبوده است.

وی درباره فعالیت های پژوهشکده محیط زیست جهاد دانشگاهی درباره تغییرات اقلیمی گفت: ما در مورد پیش بینی چنین بارش هایی مطالعه ای در پژوهشکده محیط زیست نداشتیم اما در الگوی تغییرات اقلیمی بحثی به نام ترسیب کربن در دنیا دنبال می شود. فرایند تغییرات اقلیمی به نشست و بازخاست کربن و این که چه میزان ترسیب می شود و چه میزان به اتمسفر برمی شود مرتبط می شود. ما در ارتباط با ترسیب کربن و فعالیتش در حوزه شمال کشور پروژه ای در دست اجرا داشتیم تا دریابیم وضعیت ترسیب کربن چه قدر است و نقش و اثرگذاری شمال کشور در ترسیب کربن چه مقداری است چون این به الگوهایی که در دنیا دارد دنبال می شود یاری می نماید. اگر کربن طی فرآیندهای مختلف در اتمسفر رها شود می تواند تغییرات اقلیمی را به همراه داشته باشد. ترسیب کربن یا به دام انداختن کربن یعنی کربنی که رها شده را در قالب گیاهان و با تکنولوژی های نو درگیر کنیم و دوباره به زمین بازگردانیم. در نگاه کلان می توان جلوی تغییرات اقلیمی را با همین فرآیند بگیرید. ما نقش جنگل ها را در رهاسازی و ترسیب کربن در پژوهشکده دنبال کردیم. بحث ترسیب کربن و فرار کربن را به طور کلی سازمان ملل در قالب ایستگاه های مختلف در سراسر دنیا دنبال می نماید.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "فعلا قضاوت درباره ورود به ترسالی زود است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فعلا قضاوت درباره ورود به ترسالی زود است"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید