محمد دبیرسیاقی در بیمارستان بستری است

محمد دبیرسیاقی - نویسنده، پژوهشگر و مصحح متون کهن ادبیات فاسی - در بیمارستان بستری است.

محمد دبیرسیاقی در بیمارستان بستری است

یکی از کارکنان بیمارستان مهرگان استان قزوین با تأیید بستری شدن این ادیب پیشکسوت در بخش آی سی یو (مراقبت های ویژه) به خبرنگاران گفت: ایشان سه روز است که در این بخش بستری گردیده و وضعتش از زمانی که بستری گردیده، بهتر گردیده است.

دبیرسیاقی 99 ساله مدتی است به عوارض کهولت سن دچار است.

سیدمحمّد دبیرسیاقی (زادهٔ 4 اسفند 1298 خورشیدی در قزوین) پژوهشگر، نویسنده، شاعر، مدرس ادبیات فارسی و مصحح متون کهن پارسی است. چند سال قبل در زندگی نامه اش نوشته است: امروز به نودودومین سال عمر پا نهاده ام و بی شک از این که چندگاه دیگر خواهم زیست، ناآگاهم؛ خدای تعالی داند و بس. عرض عمر حساب دیگری نیز دارد؛ بدین توضیح 62 سال با پدر که در 1360 شمسی درگذشت، 76 سال با مادر که در 1374 دار فانی را وداع گفت، تا امروز 64 سال با همسر و 60 سال با فرزندان.

دبیرسیاقی در سال های 1326 تا 1334 در گردآوری لغت نامه دهخدا با علی اکبر دهخدا همکاری داشت و از نخستین دستیاران دهخداست؛ او مدت 9 سال با علامه علی اکبر دهخدا در تنظیم مطالب حروف ظ، ض، ل و پ و 11 سال با دکتر محمد تعیین در لغت نامه دهخدا و در انجمن ایران شناسی همکاری داشته است. پس از سرانجام تالیف لغت نامه دهخدا، بنا به وصیت علامه دهخدا در کنار دکتر تعیین و دکتر سیدجعفر شهیدی به آنالیز و تالیف لغت نامه پرداخت. دهخدا از او به عنوان یک جوان کوشا در زمینه تنظیم لغت نامه یاد نموده است.

دبیرسیاقی تاکنون نزدیک به 80 متن ادبی و تاریخی را تصحیح و منتشر نموده است، که از میان آن ها می توان به شاهنامه فردوسی، دیوان منوچهری، نزهةالقلوب، فرهنگ سُروری و سلطان جلال الدین خوارزمشاه و تصحیح لغت فرس اسدی طوسی اشاره نمود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "محمد دبیرسیاقی در بیمارستان بستری است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محمد دبیرسیاقی در بیمارستان بستری است"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید