چند درصد رسانه های بزرگ اخبار جعلی منتشر می نمایند؟

نشر اخبار جعلی به یکی از موضوعات داغ در عرصه سیاسی و اجتماعی تبدیل شده است و تعداد سایت های اینترنتی که این قبیل مطالب را منتشر می نمایند روز به روز بیشتر می گردد. نتایج حاصل از یک نظرسنجی جدید نشان داد بیش از یک چهارم مردم اخباری که در شبکه های اجتماعی و روزنامه می خوانند را بدون هیچ چون و چرایی باور می نمایند.

چند درصد رسانه های بزرگ اخبار جعلی منتشر می نمایند؟

در جدیدترین مطالعه انجام شده در دانشگاه استنفورد معین شد 29 درصد مردم شبکه های اجتماعی را مسئول اصلی نشر خبرهای جعلی می دانند و 14 درصد آنها اعلام کردند که طی فعالیت های روزانه خود خبرهای جعلی را با دوستان خود به اشتراک گذاشته اند.

در آنالیز دیگری که مرکز تحقیقاتی پیو ریسرچ در انتها سال 2018 میلادی به انجام رساند کارشناسان به این نتیجه رسیدند که مغز انسان به طور میانگین در 20 درصد موارد اخبار جعلی را باور می نماید و همین مسأله باعث می گردد او مطلب یاد شده را با دوستان و اطرافیان خود هم به اشتراک بگذارد.

در یک مطالعه دیگر نظر مخاطبان در خصوص خبرهای جعلی مورد آنالیز نهاده شد و طی آن 52 درصد مردم اعلام کردند رسانه های بزرگ از جمله روزنامه های صاحبنام و شبکه های تلویزیونی قدیمی به صورت معمول خبرهای جعلی را منتشر می نمایند، 34 درصد آنها بر این باور بودند که رسانه های مذکور گاه و بیگاه سراغ این دسته از اخبار می روند، 9 درصد اعلام کردند که این قبیل ابزارهای رسانه ای علاقه ای به درج اخبار جعلی ندارند و 6 درصد هم شرح دادند اطلاعی دراین زمینه ندارند.

کارشناسان همچنین دریافتند مخاطبان بالای 65 سال بیش از دیگر اقشار جامعه اخبار دروغین را با دیگران به اشتراک می گذارند و البته نکته مهم این است که این دسته از افراد سریع تر از دیگران اخبار جعلی و غیرواقعی را باور می نمایند. کارشناسان می گویند در مجموع 8.5 درصد مردم در طول روز خبرهای جعلی را در قالب یک خبر درست و واقعی به گوش دیگران می رسانند.

منبع: ایران آنلاین

به "چند درصد رسانه های بزرگ اخبار جعلی منتشر می نمایند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چند درصد رسانه های بزرگ اخبار جعلی منتشر می نمایند؟"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید