5 پهنه معدنی کرمانشاه به زودی آزاد می گردد

رئیس خانه معدن استان کرمانشاه از آزاد شدن پنج پهنه معدنی استان تا حدود یک ماه آینده اطلاع داد و گفت: امیدواریم سرمایه گذاران متخصص برای این پهنه های معدنی پای کار بیایند.

5 پهنه معدنی کرمانشاه به زودی آزاد می گردد

عارف ابراهیمی در گفت وگو با خبرنگار خبرنگاران، با اشاره به اینکه پنج پهنه معدنی استان کرمانشاه مدتی در دست مطالعه بود و عملا امکان واگذاری این پهنه ها به سرمایه گذار وجود نداشت، اضافه نمود: کار اکتشاف این معادن رو به اتمام است و عملا از یک ماه آماده این پهنه ها آماده واگذاری خواهد بود.

وی با بیان اینکه بر اساس آخرین اطلاعاتی که به دست آمده در بعضی از این پهنه ها ذخایر مناسبی کشف نشده است، اظهار کرد: در چند منطقه استان هم ذخایر خوب و قابل توجهی کشف شده است.

رئیس خانه معدن استان کرمانشاه این پهنه ها را شامل مناطقی در هرسین، سنقر و گیلانغرب اظهار داشت و یادآور شد: هرسین از دو بعد سنگ های تزئینی و منگنز، سنقر از بعد مواد معدنی فلزی از جمله مس و آهن و گیلانغرب از بعد قیرطبیعی حائز اهمیت است.

ابراهیمی ادامه داد: امیدواریم سرمایه گذارانی که برای دریافت پروانه این معادن پای کار می آیند افراد متخصص باشند و اطلاعات کافی از وضعیت معادن، شیوه های اکتشاف، استخراج و بهره برداری اصولی و... داشته باشند.

رئیس خانه معدن استان کرمانشاه با اشاره به پیامدهای فعالیت افراد غیرمتخصص در حوزه معادن، اعلام نمود: وقتی که بهره برداری و استخراج غیراصولی باشد، معادن عملا کور می گردد و به معدن آسیب وارد خواهد شد.

به گفته ابراهیمی، برگرداندن معادن کور به حالت اولیه برای اینکه بتوان استخراج مکانیزه و اصولی بر روی آن انجام داد هزینه دو برابری به همراه خواهد داشت.

وی سپس به آخرین وضعت معادن استان کرمانشاه اشاره نمود و گفت: از 225 معدن استان حدود 100 معدن راکد است.

رئیس خانه معدن استان کرمانشاه درباره مهمترین دلایل رکود این معادن اعلام نمود: بعضی از این معادن مسائل بین شرکا دارند، بعضی با شوراهای منطقه و مردم محلی درگیر هستند و بعضی نیز با دستگاه های استعلام شونده از جمله منابع طبیعی، محیط زیست و ... به مشکل برخورده اند.

ابراهیمی با بیان اینکه بعضی از معادن نیز با کمبود منابع اقتصادی روبروند، اضافه نمود: در بعضی از معادن زمانی که مواد معدنی در سطح زمین قرار داشته امکان برداشت ارزان قیمت مواد معدنی وجود داشت، اما اکنون که باید استخراج عمقی صورت بگیرد، به دلیل بالا رفتن هزینه با کمبود منابع اقتصادی روبرو شده اند.

وی درخواست کرد برای 20 مورد از معادن که مواد با ارزش بیشتری دارند تسهیلاتی از محل وجوه اداره شده در نظر گرفته گردد و گفت: درصورت موافقت بخشی از این تسهیلات را در اختیار معادن قیر طبیعی، بخشی را در اختیار معادن سنگ تزئینی و مابقی در اختیار سایر معادن قرار خواهد گرفت.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "5 پهنه معدنی کرمانشاه به زودی آزاد می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "5 پهنه معدنی کرمانشاه به زودی آزاد می گردد"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید